Remonty, rewitalizacja kamienic to zadanie skomplikowane z co najmniej kilku powodów. Podstawowym jest oczywiście specyficzna technologia, w jakiej budynki tego typu były wznoszone. Bardzo często, tak ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych, niezbędne jest stosowanie technik pokrewnych, z którymi dziś radzi sobie relatywnie niewielu wykonawców. Jest to oczywiście wymóg podstawowy w przypadku kamienic uznanych za zabytki, ale także wówczas, kiedy właścicielom zależy na zachowaniu pierwotnej konstrukcji budynku nawet bez formalnego wpisu do rejestru zabytków. Poza tym kamienice ? przede wszystkim w związku ze swoim wiekiem ? mają charakterystyczne potrzeby, jeśli chodzi o remont. Poszczególne materiały budowlane ulegają zużyciu w różnym tempie i często stosowanie niektórych nowoczesnych środków chemicznych czy metod realizacji wykończeń jest skomplikowane technicznie lub wręcz niemożliwe.

Specyficzny układ i projekty kamienic sprawiają, że dziś wraz z remontem bardzo często przeprowadza się aranżację i modernizację wnętrz ? począwszy od obniżenia sufitów, przez ustawienie ścian działowych, aż po ustawienie dekoracyjnych filarów: te prace wymagają dużego doświadczenia, a prostota ich wykonania jest bardzo złudna. Powierzenie tych realizacji niewprawnej ekipie często kończy się bezpowrotną utratą specyficznego charakteru wnętrza, które, zamiast stać się niezwykłe, jest już zwyczajne i typowe. Podobnie rzecz ma się z elewacjami czy klatkami schodowymi ? w wielu przypadkach teoretycznie można całkowicie odmienić ich wygląd, ale jeszcze częściej warto zastanowić się nad zachowaniem przynajmniej częściowo ich charakteru, który odróżnia kamienice od nowoczesnych budynków mieszkalnych.

Przy planowaniu remontu czy rewitalizacji kamienicy należy pamiętać, że jest to zadanie dość kosztowne i wymagające zastosowania specyficznych materiałów. Nie każdy może je zrealizować, dlatego w miastach takich jak Kraków, Poznań, Warszawa, Łódź czy Toruń, gdzie kamienice stanowią sporą część wszystkich budynków mieszkalnych, szczególnie trzeba uważać na to, komu powierza się trudne zadanie remontu kamienicy. Jest to tym bardziej istotne, że większość dziś prowadzonych prac remontowych w kamienicach ma charakter kompleksowy ? przeprowadza się remont zewnętrznej elewacji, remonty wewnątrz budynku, często połączone z wymianą instalacji grzewczej, kanalizacyjnej lub sanitarnej, zwykle również zmienia się wykończenia ścian i podłóg, a także stolarkę. Oczywiście w zależności od potrzeb zakres prac będzie się różnił, ale faktem jest, że każdy remont kamienicy jest poważnym wyzwaniem zarówno od strony technicznej, jak i logistycznej, gdyż zabudowa złożona z kamienic zwykle nie jest dostępna dla cięższego sprzętu, a zdarza się, że problemy są nawet z podstawieniem kontenera na gruz. Takie pozornie drobne trudności bardzo często przesądzają o uciążliwości remontu dla użytkowników budynku i przechodniów, dlatego tym ważniejsze jest, aby realizację projektu powierzyć wyłącznie doświadczonym wykonawcom o dużej wiedzy i umiejętnościach.

Zobacz również: Budowa biurowców